Üürile andmine – otse omanikult või maakleri abiga?

üüritud

Üüritud 2-toaline korter Lillekülas

Igaüks, kellel on kinnisvara, mida ta soovib välja üürida, on kindlasti seisnud ühel või teisel hetkel küsimuse ees, kas otsida ise üürnik või kasutada selleks maakleri abi. Mõlema valiku puhul on omad plussid ja miinused.

  • Facebookis on kümneid, kui mitte sadu gruppe otse omanikult kinnisvara müümiseks või üürimiseks. Seega tihti ei ole omanikul vaja kulutada sentigi selleks, et leida oma kinnisvarale üürnik. Eestis väljakujunenud praktika kohaselt maksavad üürnikud vahendustasu, seega maakleri vahendamisel võib omaniku rahaline kulu samuti nulli jääda. Küll aga olen Facebooki gruppides tihti märganud pahatahtlikkust – inimesed kommenteerivad nii kinnisvara välimust kui üüri suurust ja kommentaarid ei jää pahatihti isegi elementaarse viisakuse piiridesse. Seega peab sellist lähenemist kasutaval kinnisvaraomanikul olema piisavalt paks nahk, et pahatahtlikke sarikommentaatoreid eirata ja omale sel viisil üürnik leida.

rahaline kokkuhoid 1:1

potentsiaalne negatiivne emotsioon – punkt maakleri kasuks

  • Kui omanikul on palju aega, siis ei ole tema jaoks probleem oma kinnisvara potentsiaalsetele huvilistele näitamas käia. Maaklerit palgates on see eelis, et piisab vaid kahest külastusest – esimene maaklerile kinnisvara tutvustamiseks ja teine lepingu sõlmimiseks. Püsiklientide puhul võib omaniku ajakulu ka täitsa nulli jääda – minul on kümmekond sellist kinnisvara, mida ma klientide eest juba aastaid üürile annan ja on ette tulnud, et omanik ei käi kohal lausa aastaid. Omanik on mind volitanud korteri üle andma ja vastu võtma, samuti tema esindajana lepingu allkirjastama ja nii ei pea ta end üldse vahepealsete probleemidega vaevamagi – annan lihtsalt teada, kui eelmine üürnik on lahkumas ja leian uue üürniku.

ajakokkuhoid – punkt maakleri kasuks

  • Potentsiaalse uue üürniku taustakontroll. Eraisikul on selleks piiratud võimalused – guugeldamine ja taustauuring potentsiaalsete ühiste tuttavate kaudu. Maaklerina kasutan ma alati täiendavaid võimalusi. Minu firmal on sõlmitud krediidiinfoga leping ja üürniku taustakontroll hõlmab alati ka maksehäireraportit. Kuigi maksehäireraport ei anna garantiid hea maksekäitumise kohta, siis annab see väga hea ohumärgi potentsiaalselt problemaatilise üürniku kohta – kui registris on kasvõi üks aktiivne maksehäire, on see märk, et üürnikuga võib tekkida probleeme ja mõistlikum on temaga mitte lepingut sõlmida.

taustakontroll – punkt maakleri kasuks

Otse omanikult üürimise eelis on seega pigem eelis üürnikule kui omanikule – üürnik saab seeläbi kokku hoida ühe kuu üürisumma vahendustasu näol. Samas püüab kokkuhoidu taotlev üürnik tihti hoida kokku ka üüri arvelt ja tingida küsitud üürisummat madalamaks. Professionaalne maakler oskab teha turuanalüüsi, määrata realistliku üürisumma ja seda ka põhjendada.

Minu soovitus – proovida võib nii üht- kui teistpidi, et omale isiklikud kogemused saada. Minu kogemused on sellised, et üle 90% juhtudel leian üürikorterile uue üürniku samal päeval kui eelmine lahkub. Alla 10% juhtudel läheb aega kuni nädal, mõni üksik juhus selle 10a jooksul on olnud, et uue üürniku leidmine võtab aega paar nädalat.

Lõpetuseks lisan loo ülal pildil toodud korteri üürile andmisest. Seda korterit ma varem üürile pole andnud, omaniku näol on tegemist minu isikliku tuttavaga ja korterist on meil juttu olnud varemgi. Mais kirjutas ta mulle, et mai lõpus lahkuvad praegused üürnikud ja kas ma leiaksin uued. Vastasin, et aitan suurima heameelega ja küsisin, millal fotograafiga pildistama saaks minna. Ta saatis mulle enda tehtud pildid ja pakkus, et kuulutustes võiks neid kasutada, kuna tülikas on korteri koristamine ja pildistamine ajal, mil eelmised üürnikud veel sees elavad. Mina sellega nõus ei olnud, sest kvaliteetsetel piltidel on kinnisvara turundamisel väga suur roll. Leppisime siis kokku, et ta püüab esialgu ise uue üürniku leida.

Mingi aja pärast kirjutas ta mulle uuesti, et palus eelmise üürniku leidnud maakleril tema piltidega uue üürniku leida, aga tulemust ei ole, korter seisab tühjana ja tema kaotab raha. Jõudsime uuesti pildistamiseni – võtsin oma fotograafiga ühendust ja ta pakkus esimest vaba aega nädala pärast. Mais ütlesin omanikule, et fotograafidel on järjekord ja ideaalne oleks kuulutused üles panna enne eelmiste üürnike välja kolimist – juuni keskel hakkab kinnisvaraturg puhkuste ja jaanipäeva ootuses ära vajuma ja tihti on üsna vaikne kuni augustini (on küll ka erandeid, mõni suvi on juuli olnud hullem kui märts). Nüüd siis oligi seis selline, et pildistamine jäi täpselt juuni keskpaika ja kuulutused said üles nädalavahetusel enne jaanipäeva.

Ega’s midagi, hoolimata halvast ajastusest tuleb siiski anda endast parim, et klient tulemusega rahule jääks. Õnneks on head pildid suureks plussiks ja need koos eripakkumiste kasutamisega ja aktiivse reklaamiga viisid selleni, et 3 näitamist ja 5 päeva hiljem ehk 3 päeva enne jaanilaupäeva, neljapäeva hommikul kell 8.45 kohtusime korteris omaniku ja uute üürnikega lepingu allkirjastamiseks. Ajastust arvestades jäin tulemusega väga rahule ja mis kõige tähtsam, rahule jäi ka omanik – varasema 3-4 nädala ootamisega hakkas tal juba lootus kaduma ja tundus, et korter jääbki sügist ootama. Õnneks said asjad enne pühi aetud ja kõik osapooled jäid rahule.

Kui oled hädas üürniku leidmisega või soovid lihtsalt konsultatsiooni, siis kirjuta julgelt:

Hits: 15336

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga